5 טיפים להתנהלות משפחתית שפויה בימי קורונה

הכתר מרכז ההשפעה המחבר את הגוף לנשמה

5 טיפים להתנהלות משפחתית שפויה בימי קורונה

לאחר 25 שנה בהם שרתתי את המדינה כעובדת סוציאלית ולא מעט שנים בהם הייתי פקידת סעד לחוק הנוער וניהלתי תכניות רחבות היקף בקהילה עבור נשים וילדים, אני יכולה לשתף אתכם בשתי תובנות עיקריות:

  1. משפחה היא מקום קדוש, וכך יש להתנהג אליה, בבואי להיכנס למרחב הפרטי של המשפחה הייתי נוהגת בחרדת קודש בחייהם ורגשותיהם ומערכות היחסים ובכל מה שאנו קוראים משפחה. וכך עבדתי עם הרבה חמלה בניסיון לעזור ולשקם מערכות משפחתיות. כפקידת סעד עבדתי בעיקר לאור החוק ובטיפול בעזרת אנשי המקצוע וכוחות מהקהילה ואם הייתי צריכה להוציא ילד מרשות הוריו היה זה מקרה של חיים ומוות בלבד.
  2. התובנה השנייה הגיע בהתבוננות רב מערכתית לאחר עבודה עם גורמים רבים, נשים וילדים הם בתחתית הסולם במדינה שלנו, בכל הנוגע לזכויות וחופש הפרט. עד היום אני נחרדת במפגש עם מקרים בהם מתקיימת החפצה ופגיעה בנשים וילדים ושלילת זכויותיהם הבסיסיות.

בתקופת הקורונה המתעתעת והלא יציבה נשארה כל משפחה להתמודדות עם היחד המשפחתי שלה, מה שעובר על הילדים וכיצד תקופה זו שעדיין מתמשכת אנחנו לא יודעים, מה שכן כל אחד מאיתנו במקום הפרטי שלו יכול להשפיע קצת שפיות ביטחון ושקט נפשי, אז בשבילכם 5 טיפים להתנהלות משפחתית שפויה בתקופה מטורפת זו:

  • הובלה משפחתית, כן יש דבר כזה, כפי שאתם מובילים את העסק שלכם או מנהלים את המחלקה בעבודה ניתן להוביל ולנהל משפחה, אל תיקחו את המציאות כפי שהיא ותכניסו אותה הביתה, ניתן ורצוי לייצר בבית שלכם מציאות חדשה עבור המשפחה שלכם, גם אם בחוץ יישאר כאוס ואי וודאות, ההחלטה שלכם לייצב את המערכת ולהוביל את המשפחה תשנה את המציאות ואת חווית וזיכרון הקורונה עבור ילדיכם ועבורכם. הכינו פעילות של חזון משפחתי, בריסטולים, דבק, מספריים ועיתונים צבעוניים, או הדפסות מהמחשב, לוח אחד יהיה לכל המשפחה, בו תדביקו את חזון המשפחה כל אחד יבחר תמונה, ולוח פרטי חזון אישי, היכן אני רואה את עצמי שנה מהיום, אפשר לכתוב לצייר להדביק ובסוף אפשר לשתף מי שרוצה ולתלות ליד המיטה או בפינת עבודה.
  • פייק ניוז והחלטות ממשלה המשתנות פעמיים ביום, עם מסיכות בלי מסיכות, מותר לצאת או אסור, תהיו אתם הפוסקים ותחליטו, כך נוהגים אצלינו במשפחה, יש כללים קבועים לתקופת הקורונה.
  • דמוקרטיה במשפחה, התאספו לפחות פעם בשבוע לשיחה משפחתית, העלו נושאים קבועים לדיון על הפרק, יחד עם מחלוקות שמתעוררות במהלך השבוע בין בני המשפחה ויכולות להיפתר במפגש, השתמשו בטכניקות מעולם הגישור, הקשיבו לעמדה שהילדים מציגים ונסו להבין מה הצרכים שעומדים מאחוריה ובכך תוכלו למצוא פתרון העונה על הצרכים של שני הצדדים במחלוקת.
  • יצירת מסורת “זמנית” לזמן הזה, למשל ” ערב סרט לכל המשפחה” מי בוחר את הסרט מי מכין פופ קורן/תפריט קולנוע וכולי, שישי בוקר לים, חלוקת תפקידים והיערכות מבעוד מועד, תפתח תחושת יציבות וחוסן נפשי, יצירת טקסים שהם אירועים החוזרים על עצמם בזמן ומקום קבוע נותנת תחושת יציבות וחיבור לזמן ולמקום, חלוקת תפקידים, נותנת תחושת ערך, מחקרים מראים שאנשים בעלי תפקידים נפגעים הכי פחות במצבי לחץ ומשבר, יישום של ידע זה במשפחה יעזור לכם ההורים בעלי התפקיד ההורי לעזור לילדיכם לצלוח את תקופת הקורונה בשלום.
  • תרבות של משפחה, שפה, דרך בילוי, מורשת משפחתית, והערכים המובילים אותנו. לכל משפחה יש “תרבות” משלה אם זו השפה המשפחתית, שיבושי לשון של הילדים שהיו קטנים שנשארו בז’רגון המשפחתי, שמות חיבה, ועוד, ההיסטוריה המשפחתית, המורשת של ההורים משני הצדדים דרכי הבילוי שלכם ועוד כל אלה הם התרבות של המשפחה שלכם, שבו והגדירו אותה הכינו אלבום, מעין תעודת זהות משפחתית, דווקא עכשיו החיבור לשורשים לתחושת שייכות מחזק ומלכד ומעניק חוסן רגשי.

מאמרים נוספים:

מתנה לשחרור

כל הורה שהילד שלו בצבא, מחכה בכיליון עיניים ליום השחרור, כל הורה שהילד שלו בצבא דואג לו, כל אחד מתמודד עם הדאגה באופן שונה.

קרא עוד »

מרחב מקודש

השאיפה ליופי והרמוניה היא שאיפה רוחנית במהותה, ככל שהרוחניות מתעצמת בעולם כך מתעצמת התודעה ליופי ואסתטיקה, ככל שגוברת המודעות לחלקים הרוחניים שבנו כך גוברת המודעות ולעיצוב על כל גווניו.

קרא עוד »

קורס לטיפול ביוצאי מערכת הביטחון נפגעי פוסט טראומה

במדינת ישראל, בעקבות ריבוי האירועים הביטחוניים, והקיום של צבא שהוא צבא העם המגן באופן פעיל על גבולות המדינה, מדינה שמוקפת אויבים, ללא הסדר מדיני כבר הרבה שנים, רבים המקרים של לחץ וטראומה בעקבות אירועים המוגדרים כאירועים ביטחוניים.

קרא עוד »

צופן הנשמה

המפה הרוחנית נותנת לך מידע על הרמה הנשמתית שלך, על התורשה הרוחנית ה D.N.A הייחודי רק לך, מה הפוטנציאל עימו באת לעולם בחיים אלה, מה עברת בחיים קודמים, איזו חוכמה וידע הבאת מחיים קודמים למימוש בחיים אלה

קרא עוד »

על יופי ואהבה

לפני 20 שנה, כשאושר נולדה, הרבה אנשים שאלו אותי האם היא מאומצת.
אני בהירה עם שיער שטני בהיר ועיניים ירוקות, והיא קיבלה גוון עור מעורב.
בקיצור נראתה תאילנדית, אף אחד לא האמין, שהיא שלי כשטיילתי איתה ברחוב..

קרא עוד »

מהי מפה רוחנית?

המפה הרוחנית נותנת לך מידע על הרמה הנשמתית שלך, על התורשה הרוחנית ה D.N.A הייחודי רק לך, מה הפוטנציאל עימו באת לעולם בחיים אלה, מה עברת בחיים קודמים, איזו חוכמה וידע הבאת מחיים קודמים למימוש בחיים אלה.

קרא עוד »

הסוד

מהו הסוד, מהו הנסתר בחיינו, הדבר הזה שקיים ואינו נראה, שאני מקשיב לו אני מצליח, אבל מי הוא, למי בעצם אני מקשיב, איך הוא נראה, מהי המציאות בתוכה אני מתקיים, בה רב הנסתר על הגלוי מהו טבעה ומה אופייה וכיצד הכי נכון בשבילי להתנהל בתוכה.

קרא עוד »

הכתר קורס יסוד בתקשורת אור

קורס קצר בן תשעה מפגשים, בו נלמדות טכניקות של דימיון מודרך בהיבט רוחני. ללא צורך בניסיון או ידע מוקדמים, בקורס נלמד תרגילים פשוטים וקלים, ובעיקר מהנים ומרוממים, באווירה בטוחה ונעימה, שיתורגלו במהלך השבוע בבית. הקורס יכול להתקיים באופן פרטני או בקבוצה.

קרא עוד »

נשמה

מתי בפעם האחרונה שאל אותך איש מקצוע ” מה שלום הנשמה שלך?” רופא, או אולי מטפל?, או פסיכולוג? האם מורה או גננת או מדריך התייחסו לנשמה של הילד שלך?

קרא עוד »

איים בזרם

כל קיץ מביא אתו את האתגר שלו, לפעמים זה לחץ כספי שלא מאפשר לנו לקחת את ה-הכל כלול ביוון או אילת של כל שנה בחופש הגדול, לפעמים זה לחץ בעבודה לפעמים זה מה לעשות עם הילדים או עם אחד מהם שמאתגר במיוחד או סמסטר קיץ שהיית חייבת לקחת כדי להשלים את התואר.

קרא עוד »

חזרה לאזרחות

הטראומה כפי שכבר הזכרתי במאמרים קודמים היא מצב בו מתקיים איום על הקיום הנפשי רגשי או הפיזי של האדם, החוויה הטראומטית היא סובייקטיבית

קרא עוד »

ברית אהבה

כמו האיחוד הקדוש בין הנקבי לזכרי בעולמינו, המתקיים באהבה, מדי יום, כבר אלפי שנים, ומשפיע אהבת עולם על השדה המאוחד בו אנו מתקיימים, המפרה ומרבה ברמה הרוחנית והגשמית ומשפיע איזון ויופי והרמוניה בעולם

קרא עוד »

רפואה מהקבלה

כאשר אנחנו מחפשים דרכים לריפוי הנפש והגוף אנחנו מחפשים את הטיפול המתאים לנו. אחת מדרכי הטיפול היא על-ידי רפואה

קרא עוד »

הפגת כאב נפשי

אם אתם סובלים מכאב רגשי ופנימי אשר מעיק עליכם ופוגע באיכות החיים שלכם בצורה משמעותית, כדאי לכם להתחיל בתהליך

קרא עוד »

חיי בריאות

חולמים על חיים בריאים יותר? רוצים לחיות בשלווה עם עצמכם והסביבה? זה הזמן להכיר את הטיפולים הטובים ביותר שיובילו

קרא עוד »

טיפול בסטרס

סטרס הוא אחד הגורמים לתחלואה הנפוצים ביותר בעולם המערבי. סטרס יכול לגרום ללחץ דם גבוה, להתמוטטות עצבים, לכאבי ראש

קרא עוד »

טיפול ביוצאי צבא

סיימתם את השירות הצבאי שלכם ואתם חווים קשיים באזרחות? קשיים ביציאה לאזרחות לאחר שירות צבאי יכולים להיגרם מסיבות שונות

קרא עוד »

איך לטפל בדיכאון

אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי היא דיכאון. להתמודדות עם דיכאון אין דרך אחת נכונה ולעיתים הטיפולים הקונבציונאליים אשר

קרא עוד »

הלומי קרב

במדינת ישראל לצערנו יש מספר גדול של הלומי קרב. המלחמות של מדינת ישראל נגד שכנותיה והמבצעים אשר בוצעו בגבולות

קרא עוד »

התפתחות אישית

המושג התפתחות אישית מתייחסת לכל אחת ואחד המעוניינים לקדם את עצמם בפעולות שהם מבצעים ביום יום. הפעולות יכולות

קרא עוד »

יום הגיוס

ביום שהבן שלי התגייס כתבתי קורס שלם, התחלתי להרגיש לחץ בחזה, והבנתי שאני צריכה לשחרר, התיישבתי על המחשב, והתחלתי

קרא עוד »

סופש”ים

במהלך השירות הצבאי הקרבי, למשך שלוש שנים, ולפעמים יותר, החיילים מגיעים לסופי שבוע לבית ההורים, ובדרך כלל, מחפשים את

קרא עוד »

סודות הלחץ החברתי

מה שתעשיית התקשורת המסחרית לא רוצה שתדעי! תחום הפסיכולוגיה של השיווק, הינו כאמור אחד התחומים הנלמדים יותר, מכיוון שתוצאות

קרא עוד »

מהי הצלחה?

מה את עושה כשאת מצליחה? האם את: חוגגת? מחכה שיחגגו לך, ממשיכה הלאה לאתגר הבא? (רמז, זה לא בריא)

קרא עוד »

הכתר

“הכתר” הוא מרכז ההשפעה המחבר את הגוף לנשמה, בספר נלמדת שיטה להתהוות הכתר ובכך אנו נולדים מחדש אל תוך

קרא עוד »