6 סימנים למצב פוסט טראומטי

הכתר מרכז ההשפעה המחבר את הגוף לנשמה

6 סימנים למצב פוסט טראומטי

אם השתחררת לאחרונה מהצבא ואחד או יותר מהתופעות האלה חוזרות וקורות במהלך היום או הלילה, כדאי שתבדוק אם הינך במצב המאופיין כ”לאחר הטראומה” .

  1. קושי בהירדמות, 2. התעוררות באמצע הלילה בבהלה, או מתוך חלום, 3. קשיים בריכוז, 4. תמונות מתוך אירועים עולות במחשבה כמו הבזקים, במהלך היום או הלילה, 5. הבעה רגשית מוגברת, ולא תמיד מותאמת, התפרצויות כעס, 6. משיכה לשימוש מוגבר בסמים ועוד.. תופעות אלה יכולות להצביע על מה שנקרא באופן מדעי “תסמונת לחץ פוסט טראומה” או “הלם קרב” שהוא שם כללי למגוון של תופעות אשר נראו בקרב חיילים שעברו אירועים מלחיצים או טראומטיים לאחר האירוע עצמו.

מהי בעצם טראומה? הטראומה היא מצב בו אתה מרגיש איום על חייך ו/או על קיומך הפיזי והרגשי הנפשי,  מצב זה גורם למוח להגיב בעוצמה ובהתגוננות, כתוצאה מכך מצטברת הרבה “אנרגיה”  שאפשר לקרוא לה גם חומר חשמלי, במוח.

בימים כתיקונם, המוח קולט מדי רגע אלפי ועשרות אלפי גירויים חושיים, בתמונות, בראייה בריחות בשמיעה במישוש החושים שלנו קולטים ומעבירים את המידע, המוח צריך להחליט בכל רגע נתון כיצד להגיב למידע שמתקבל אצלו במרכז הבקרה.

בימים כתיקונם, אנחנו מתפקדים ולפעמים גם מאוד מרוצים מהתפקוד שלנו, בלילה כאשר אנחנו ישנים, המוח עוסק במיון ושינוע החומר האנרגטי החושי שהצטבר שאנחנו קוראים לו “זיכרון” המוח ממיין את הזיכרונות ומאחסן אותם לפי מידת חשיבותם והרלוונטיות שלהם לחיי היום יום שלנו, כך שאם יש תוכנה חדשה במחשב בעבודה שאנחנו פשוט חייבים ללמוד, וחרשנו עליה כל היום, למחרת, הידע הזה יהיה זמין לנו “בשליפה מהירה”, לעומת זאת את השכנים שהיו למשפחה כשגרנו בבניין קומות בגיל הגן לא תמיד נזכור או את הדודות הרחוקות שמגיעות לבקר ואומרות “אני זוכרת אותך כזה קטן” “לאחרונה ראיתי אותך בהיותך בגן” וכולי..

בצבא אנחנו חווים חוויות טראומטיות רבות, מכיוון שאנחנו עוסקים בלוחמה, המסכנת את חיינו, החוויה הטראומטית היא סובייקטיבית לחלוטין, יכול להיות תרגיל לש”ב שכולם יצאו ממנו סבבה ורק אחד הלוחמים ירגיש שהוא חווה אירוע טראומטי, שהוא חווה איום על חייו ממש, מכיוון ש – כך הוא חווה את הסיטואציה, מה שיקרה זה שבלילה כשהוא ילך לישון המוח ינסה להסדיר ולמיין את האנרגיה החשמלית שהצטברה אצלו, בהתחלה הוא לא יצליח להירדם ולא יבין למה, וקצת יתעצבן על עצמו כי אין הרבה זמן שינה, ואז כשירדם, המוח יתקשה לאחסן את האירוע מכיוון שהוא נטען באנרגיה חשמלית, נקרא לה “שלילית”, במהלך היום הבא “צביר האנרגיה” הזה מתחיל ל”הסתובב” במוח ולהפריע, זה יכול להיות בתמונות, כמו “פלאש-בקים”, הבזקים של תמונות שקופצים במהלך היום או הלילה ומפריעים לישון, זה יכול להיות בתחושות של עצבים, של חוסר אנרגיה, יכולה להתפתח תחושה של ניכור משאר הצוות, מהסביבה כי איך אפשר להסביר דבר כזה, וזה יכול להיות גם מביש.  אז אם אתה חווה אחד או יותר מתופעות אלה קושי בהירדמות, התעוררות באמצע הלילה בבהלה, או מתוך חלום, קשיים בריכוז, תמונות מתוך אירועים עולות במחשבה כמו הבזקים, במהלך היום או הלילה, הבעה רגשית מוגברת, ולא תמיד מותאמת, התפרצויות כעס, משיכה לשימוש מוגבר בסמים ועוד..

אני מזמינה אותך לפנות אלי ללמוד טכניקות פשוטות שניתן לתרגל בבית שיעזרו לך להפחית ואף להכחיד, להעלים לגמרי את החוויה. ויותר מזה, בהמשך גם יעזרו לך לחיות טוב יותר, להרגיש מחובר לעצמך, להיות שמח 😊

מאמרים נוספים:

מתנה לשחרור

כל הורה שהילד שלו בצבא, מחכה בכיליון עיניים ליום השחרור, כל הורה שהילד שלו בצבא דואג לו, כל אחד מתמודד עם הדאגה באופן שונה.

קרא עוד »

מרחב מקודש

השאיפה ליופי והרמוניה היא שאיפה רוחנית במהותה, ככל שהרוחניות מתעצמת בעולם כך מתעצמת התודעה ליופי ואסתטיקה, ככל שגוברת המודעות לחלקים הרוחניים שבנו כך גוברת המודעות ולעיצוב על כל גווניו.

קרא עוד »

קורס לטיפול ביוצאי מערכת הביטחון נפגעי פוסט טראומה

במדינת ישראל, בעקבות ריבוי האירועים הביטחוניים, והקיום של צבא שהוא צבא העם המגן באופן פעיל על גבולות המדינה, מדינה שמוקפת אויבים, ללא הסדר מדיני כבר הרבה שנים, רבים המקרים של לחץ וטראומה בעקבות אירועים המוגדרים כאירועים ביטחוניים.

קרא עוד »

צופן הנשמה

המפה הרוחנית נותנת לך מידע על הרמה הנשמתית שלך, על התורשה הרוחנית ה D.N.A הייחודי רק לך, מה הפוטנציאל עימו באת לעולם בחיים אלה, מה עברת בחיים קודמים, איזו חוכמה וידע הבאת מחיים קודמים למימוש בחיים אלה

קרא עוד »

על יופי ואהבה

לפני 20 שנה, כשאושר נולדה, הרבה אנשים שאלו אותי האם היא מאומצת.
אני בהירה עם שיער שטני בהיר ועיניים ירוקות, והיא קיבלה גוון עור מעורב.
בקיצור נראתה תאילנדית, אף אחד לא האמין, שהיא שלי כשטיילתי איתה ברחוב..

קרא עוד »

מהי מפה רוחנית?

המפה הרוחנית נותנת לך מידע על הרמה הנשמתית שלך, על התורשה הרוחנית ה D.N.A הייחודי רק לך, מה הפוטנציאל עימו באת לעולם בחיים אלה, מה עברת בחיים קודמים, איזו חוכמה וידע הבאת מחיים קודמים למימוש בחיים אלה.

קרא עוד »

הסוד

מהו הסוד, מהו הנסתר בחיינו, הדבר הזה שקיים ואינו נראה, שאני מקשיב לו אני מצליח, אבל מי הוא, למי בעצם אני מקשיב, איך הוא נראה, מהי המציאות בתוכה אני מתקיים, בה רב הנסתר על הגלוי מהו טבעה ומה אופייה וכיצד הכי נכון בשבילי להתנהל בתוכה.

קרא עוד »

הכתר קורס יסוד בתקשורת אור

קורס קצר בן תשעה מפגשים, בו נלמדות טכניקות של דימיון מודרך בהיבט רוחני. ללא צורך בניסיון או ידע מוקדמים, בקורס נלמד תרגילים פשוטים וקלים, ובעיקר מהנים ומרוממים, באווירה בטוחה ונעימה, שיתורגלו במהלך השבוע בבית. הקורס יכול להתקיים באופן פרטני או בקבוצה.

קרא עוד »

נשמה

מתי בפעם האחרונה שאל אותך איש מקצוע ” מה שלום הנשמה שלך?” רופא, או אולי מטפל?, או פסיכולוג? האם מורה או גננת או מדריך התייחסו לנשמה של הילד שלך?

קרא עוד »

איים בזרם

כל קיץ מביא אתו את האתגר שלו, לפעמים זה לחץ כספי שלא מאפשר לנו לקחת את ה-הכל כלול ביוון או אילת של כל שנה בחופש הגדול, לפעמים זה לחץ בעבודה לפעמים זה מה לעשות עם הילדים או עם אחד מהם שמאתגר במיוחד או סמסטר קיץ שהיית חייבת לקחת כדי להשלים את התואר.

קרא עוד »

חזרה לאזרחות

הטראומה כפי שכבר הזכרתי במאמרים קודמים היא מצב בו מתקיים איום על הקיום הנפשי רגשי או הפיזי של האדם, החוויה הטראומטית היא סובייקטיבית

קרא עוד »

ברית אהבה

כמו האיחוד הקדוש בין הנקבי לזכרי בעולמינו, המתקיים באהבה, מדי יום, כבר אלפי שנים, ומשפיע אהבת עולם על השדה המאוחד בו אנו מתקיימים, המפרה ומרבה ברמה הרוחנית והגשמית ומשפיע איזון ויופי והרמוניה בעולם

קרא עוד »

רפואה מהקבלה

כאשר אנחנו מחפשים דרכים לריפוי הנפש והגוף אנחנו מחפשים את הטיפול המתאים לנו. אחת מדרכי הטיפול היא על-ידי רפואה

קרא עוד »

הפגת כאב נפשי

אם אתם סובלים מכאב רגשי ופנימי אשר מעיק עליכם ופוגע באיכות החיים שלכם בצורה משמעותית, כדאי לכם להתחיל בתהליך

קרא עוד »

חיי בריאות

חולמים על חיים בריאים יותר? רוצים לחיות בשלווה עם עצמכם והסביבה? זה הזמן להכיר את הטיפולים הטובים ביותר שיובילו

קרא עוד »

טיפול בסטרס

סטרס הוא אחד הגורמים לתחלואה הנפוצים ביותר בעולם המערבי. סטרס יכול לגרום ללחץ דם גבוה, להתמוטטות עצבים, לכאבי ראש

קרא עוד »

טיפול ביוצאי צבא

סיימתם את השירות הצבאי שלכם ואתם חווים קשיים באזרחות? קשיים ביציאה לאזרחות לאחר שירות צבאי יכולים להיגרם מסיבות שונות

קרא עוד »

איך לטפל בדיכאון

אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי היא דיכאון. להתמודדות עם דיכאון אין דרך אחת נכונה ולעיתים הטיפולים הקונבציונאליים אשר

קרא עוד »

הלומי קרב

במדינת ישראל לצערנו יש מספר גדול של הלומי קרב. המלחמות של מדינת ישראל נגד שכנותיה והמבצעים אשר בוצעו בגבולות

קרא עוד »

התפתחות אישית

המושג התפתחות אישית מתייחסת לכל אחת ואחד המעוניינים לקדם את עצמם בפעולות שהם מבצעים ביום יום. הפעולות יכולות

קרא עוד »

יום הגיוס

ביום שהבן שלי התגייס כתבתי קורס שלם, התחלתי להרגיש לחץ בחזה, והבנתי שאני צריכה לשחרר, התיישבתי על המחשב, והתחלתי

קרא עוד »

סופש”ים

במהלך השירות הצבאי הקרבי, למשך שלוש שנים, ולפעמים יותר, החיילים מגיעים לסופי שבוע לבית ההורים, ובדרך כלל, מחפשים את

קרא עוד »

סודות הלחץ החברתי

מה שתעשיית התקשורת המסחרית לא רוצה שתדעי! תחום הפסיכולוגיה של השיווק, הינו כאמור אחד התחומים הנלמדים יותר, מכיוון שתוצאות

קרא עוד »

מהי הצלחה?

מה את עושה כשאת מצליחה? האם את: חוגגת? מחכה שיחגגו לך, ממשיכה הלאה לאתגר הבא? (רמז, זה לא בריא)

קרא עוד »

הכתר

“הכתר” הוא מרכז ההשפעה המחבר את הגוף לנשמה, בספר נלמדת שיטה להתהוות הכתר ובכך אנו נולדים מחדש אל תוך

קרא עוד »