6 ערוצי התמודדות

הכתר מרכז ההשפעה המחבר את הגוף לנשמה

6 ערוצי התמודדות

בהמשך למאמר הקודם הכנה לגיוס, בטבלה זו אציג את מודל גשר מ”אחד של פרופסור מולי להד מיסד מרכז “משאבים”

גופנישכלירגשימערכת אמונותחברתידמיון
הכנה לצבא
פיזית
הכנה לצבא מנטליתתיעול רגשות
להפוך את הפחד לאנרגיה חיובית
תפילה וואטס-אפ משפחתיספרים
תוספי תזונה:
חלבונים
ברזל
ויטמינים ומינרליים
מידע על האפשרויות העומדות בפני המועמד לגיוסלשחרר שליטהמדיטציהמפגשים משפחתיים
ארוחת שבת
דמיון מודרך
בישולים לשבתחדשותנשימות הרפיותמנטרות ו/או הצהרות חיוביותחברים מהצבאיצירה פיסול ציור

קיימים שישה ערוצים להתמודדות עם מצבי לחץ ומשבר, מכיוון שהגיוס לצבא, והשירות הצבאי הם מקור ללחץ גם לחייל וגם למשפחתו, אני מציגה את המודל באופן שיוכל לעזור לכם להבין מה הערוץ הנכון לכם ולילדיכם ולקבל מלא רעיונות וטיפים להתמודדות מתאימה ולהפיכת המשימות הרגשיות והפיזיות לתהליך מהנה ובונה חוסן משפחתי ואישי, בהצלחה!

ערוץ הגוף: אם אתה “משדר” על ערוץ הגוף, כל מה שיעזור לך קשור לפעילות עם הגוף, מסוגים שונים של ספורט, שחייה ריצה, הליכות, טיולים בטבע, מנוחה, ג’קוזי ואמבטיה מלאה שמנים אתריים, וגם שינה.

עבור המתגייסים הרוצים להגיע ולשאת בשירות קרבי, ההכנה לצבא צריכה להתחיל שנה קודם, כל מאמן ו”בונה גוף” יספר לכם שבניית מסת שריר היא תהליך הלוקח זמן השקעה והתמדה. העומסים הפיזיים הנדרשים מחייל בשירות קרבי הם עצומים וכדאי להתכונן אליהם כך בליווי מאמן מקצועי עדיף שעבר שירות קרבי, תזונה מסודרת ובריאה, ותוספי תזונה מתאימים. העומס הפיזי בחודשיים הראשונים של השירות הוא גדול מאוד יחד עם הלחץ המנטאלי המופעל על הנער בתהליך הפיכתו לחייל, חוסר השינה והנסיעות הארוכות לבסיס והביתה, הגוף מותש ומנצל באופן מיידי את משאבי האנרגיה העודפים וכדאי שיהיו. במהלך כל השירות הקרבי כדאי לקחת תוספים של חלבון וברזל.

עבור ההורים המתמודדים עם הדאגה ואי הידיעה, אפשר להתחיל עיסוק ספורטיבי, אם ערוץ הגוף מתחבר לערוץ החברתי אצלכם אפשר להתחיל בפעילות ספורטיבית קבוצתית, אפשר עם בן הזוג, או פעילות אתגרית משפחתית יכולים להכניס עניין חדש גם לחיים הזוגיים והמשפחתיים.

על הבישולים לשבת וטיפים לפעילות משפחתית מטיבה לקראת סופ”ש תוכלו לקרוא במאמר שלי עשר טיפים לחופשת סופשבוע מוצלחת.

ערוץ השכל: אם אתה משדר ב”ערוץ השכל”, כל מה שמפעיל את המוח יגרום להפחתת הלחץ מבחינתך. המוח שלנו הוא קולט הידע הגדול בעולם, הוא מקבל עשרות ומאות גירויים בכל רגע, ובמקביל פועל לאחסן אותם או להגיב אליהם בהתאם לצורך, לכן מידע ל”מצב” עוזר לנו מכיוון שהמוח זקוק לו כדי להבין מה קורה.

כמה זמן לדעתכם יכול המוח האנושי להתמודד עם מצב בו מתקיימת “אי וודאות”, שנייה אחת? דקה? יממה? נכון! אפילו לא לשנייה או אלפית השנייה ברגע שהמוח שלנו נתקל במצב אי וודאות הוא מטפל בו על ידי יצירת וודאות, על ידי יצירת סרטים שיענו על מצב זה, זוהי תגובה נורמלית של המוח למצב בו ישנם “נעלמים”. לכן, כאשר המוח מקבל מידע כמו לראות חדשות מדי ערב או להיות מנויים לאפליקציית הודעות או ללמוד על נושא מסוים כמו לקרוא את המאמר הזה ועוד מידע רלוונטי,

בזמן השירות הצבאי, חשוב כהורים לקבל מידע על הנסיעות מהבסיס וחזרה, על היציאות עם החברים, מי נוהג, מי יוצא, לקבל מספרי טלפון של לפחות עוד חבר, כל אלה גם ירגיעו אתכם וגם יעזרו לכם בעת הצורך.

ערוץ הרגש: אם אתה משדר בערוץ הרגש, כל מה שמחובר להבעת רגש, בכל דרך שהיא יעזור לך להתגבר ולחוש מאוזן ורגוע יותר. כאשר אנחנו בלחץ, אנחנו נוטים לחוש תחושות לא נעימות המטרה שלנו היא לתעל את הרגשות השליליים לרגשות חיוביים, להפוך את הפחד והלחץ לאנרגיה חיובית ושלווה, הטיפים במאמר זה יעזרו לכם למצוא את הדרך, ערוץ הרגש עושה זאת על ידי “פריקת” הרגש בבכי או בצחוק שהם שני הבעות הרגש הנפוצות אפשר גם לדבר על זה, לפעמים תמיכה של שיחה עם מטפל יכולה לעזור בלפרוק רגשות, ולהגדיר מחדש את התחושות.

הבעת רגש ושליחת מסרונים של אהבה בוואטס-אפ יכולה גם היא לעודד ולתת תחושה של קרבה גם להורה השולח וגם לחייל המקבל ובכך למתן את הגעגוע אצל ההורה ואת הרצף בתחושת השייכות אצל החייל.

מדיטציות והרפיות נשימות ודמיון מודרך הן פעילויות המשדרות לכמה ערוצים, פעילויות אלה יכולות לעזור בשחרור שליטה.

ערוץ מערכת אמונות: גם למי שאינו דתי יש אמונה לכל אדם יש מערכת אמונות המנחה אותו כמו “לי זה לא יקרה”, “תמיד יש סוף טוב” וכו…

תפילה (לצורך הדגמת המודל) היא דרך להביע את החיבור שלי לישות אלהית, מדיטציה היא דרך להתחבר לעצמי למבנה האנרגטי שלי, שתי האפשרויות האלה מספקות דרך להתחזק בערוץ האמונה ובכך להתגבר על הפחד והדאגה.

מנטרות והצהרות חיוביות כמו “אני יודעת שהבן/ת נמצא/ת בהשגחה מתמדת של בורא עולם שהוא שומר ומגן עליו, עוזרות לחזק את תחושת הביטחון והוודאות.

הערוץ החברתי: אם אתם משדרים בערוץ החברתי, כל מה שקשור לאינטראקציות עם אנשים אחרים ידבר אליכם, ויעזור לכם להירגע. אתם אלה שישר מתקשרים לספר, להתייעץ, לחלוק עם אחרים. פתיחת וואטס-אפ משפחתי תחבר ותגבש את המשפחה וגם תעביר מידע וגם תתן תחושת שייכות וקירבה. מפגשים משפחתיים, מפגש ארוחת שישי של כל המשפחה אפשר עם אורחים יגרום לכם להנאה ושמחה, לחלוק עם אנשים אחרים לשמוע את תחושותיהם, כיצד הם מתמודדים, לשתף במתכונים ועוד..

בצבא הערוץ הזה חזק מאוד, החייל בדרך כלל יעדיף לצאת ולדבר עם חבריו החדשים האינטנסיביות של החוויות אותם עברו יחד יוצרים מהר מאוד שפה וזיכרונות משותפים המחברים ביניהם. יחד עם זאת אין להם אפשרות לחלוק את כל המידע וכל החוויות ולכן יעדיף לחלוק עם חבריו.

ערוץ הדמיון: אם אתה משדר בערוץ הדמיון, כל מה שקשור ליצירה סרטים ספרים עולמות דמיוניים פנטזיה הרפיות ודמיון מודרך, משחקי מחשב ומשחקי שולחן, כל אלה יעזרו לך להירגע ולהתאזן אנרגטית ורגשית.

ערוץ זה פועל חזק וטוב אצל ילדים, וככל שאנחנו מתבגרים אנחנו משתמשים בו פחות. אפשר לחשוב על הפעלות ודרכי יצירה לכל המשפחה, וגם למבוגרים, גם עד עכשיו לא היה לכם זמן לראות סרטים או לקרוא ספרים תנסו לבדוק האם ערוץ זה מדבר אליכם ותוכלו למצוא מנוחה לנפש ומפלט מהמציאות יחד עם השראה ותקווה ומחשבות טובות לחיים.

מאמרים נוספים:

מתנה לשחרור

כל הורה שהילד שלו בצבא, מחכה בכיליון עיניים ליום השחרור, כל הורה שהילד שלו בצבא דואג לו, כל אחד מתמודד עם הדאגה באופן שונה.

קרא עוד »

מרחב מקודש

השאיפה ליופי והרמוניה היא שאיפה רוחנית במהותה, ככל שהרוחניות מתעצמת בעולם כך מתעצמת התודעה ליופי ואסתטיקה, ככל שגוברת המודעות לחלקים הרוחניים שבנו כך גוברת המודעות ולעיצוב על כל גווניו.

קרא עוד »

קורס לטיפול ביוצאי מערכת הביטחון נפגעי פוסט טראומה

במדינת ישראל, בעקבות ריבוי האירועים הביטחוניים, והקיום של צבא שהוא צבא העם המגן באופן פעיל על גבולות המדינה, מדינה שמוקפת אויבים, ללא הסדר מדיני כבר הרבה שנים, רבים המקרים של לחץ וטראומה בעקבות אירועים המוגדרים כאירועים ביטחוניים.

קרא עוד »

צופן הנשמה

המפה הרוחנית נותנת לך מידע על הרמה הנשמתית שלך, על התורשה הרוחנית ה D.N.A הייחודי רק לך, מה הפוטנציאל עימו באת לעולם בחיים אלה, מה עברת בחיים קודמים, איזו חוכמה וידע הבאת מחיים קודמים למימוש בחיים אלה

קרא עוד »

על יופי ואהבה

לפני 20 שנה, כשאושר נולדה, הרבה אנשים שאלו אותי האם היא מאומצת.
אני בהירה עם שיער שטני בהיר ועיניים ירוקות, והיא קיבלה גוון עור מעורב.
בקיצור נראתה תאילנדית, אף אחד לא האמין, שהיא שלי כשטיילתי איתה ברחוב..

קרא עוד »

מהי מפה רוחנית?

המפה הרוחנית נותנת לך מידע על הרמה הנשמתית שלך, על התורשה הרוחנית ה D.N.A הייחודי רק לך, מה הפוטנציאל עימו באת לעולם בחיים אלה, מה עברת בחיים קודמים, איזו חוכמה וידע הבאת מחיים קודמים למימוש בחיים אלה.

קרא עוד »

הסוד

מהו הסוד, מהו הנסתר בחיינו, הדבר הזה שקיים ואינו נראה, שאני מקשיב לו אני מצליח, אבל מי הוא, למי בעצם אני מקשיב, איך הוא נראה, מהי המציאות בתוכה אני מתקיים, בה רב הנסתר על הגלוי מהו טבעה ומה אופייה וכיצד הכי נכון בשבילי להתנהל בתוכה.

קרא עוד »

הכתר קורס יסוד בתקשורת אור

קורס קצר בן תשעה מפגשים, בו נלמדות טכניקות של דימיון מודרך בהיבט רוחני. ללא צורך בניסיון או ידע מוקדמים, בקורס נלמד תרגילים פשוטים וקלים, ובעיקר מהנים ומרוממים, באווירה בטוחה ונעימה, שיתורגלו במהלך השבוע בבית. הקורס יכול להתקיים באופן פרטני או בקבוצה.

קרא עוד »

נשמה

מתי בפעם האחרונה שאל אותך איש מקצוע ” מה שלום הנשמה שלך?” רופא, או אולי מטפל?, או פסיכולוג? האם מורה או גננת או מדריך התייחסו לנשמה של הילד שלך?

קרא עוד »

איים בזרם

כל קיץ מביא אתו את האתגר שלו, לפעמים זה לחץ כספי שלא מאפשר לנו לקחת את ה-הכל כלול ביוון או אילת של כל שנה בחופש הגדול, לפעמים זה לחץ בעבודה לפעמים זה מה לעשות עם הילדים או עם אחד מהם שמאתגר במיוחד או סמסטר קיץ שהיית חייבת לקחת כדי להשלים את התואר.

קרא עוד »

חזרה לאזרחות

הטראומה כפי שכבר הזכרתי במאמרים קודמים היא מצב בו מתקיים איום על הקיום הנפשי רגשי או הפיזי של האדם, החוויה הטראומטית היא סובייקטיבית

קרא עוד »

ברית אהבה

כמו האיחוד הקדוש בין הנקבי לזכרי בעולמינו, המתקיים באהבה, מדי יום, כבר אלפי שנים, ומשפיע אהבת עולם על השדה המאוחד בו אנו מתקיימים, המפרה ומרבה ברמה הרוחנית והגשמית ומשפיע איזון ויופי והרמוניה בעולם

קרא עוד »

רפואה מהקבלה

כאשר אנחנו מחפשים דרכים לריפוי הנפש והגוף אנחנו מחפשים את הטיפול המתאים לנו. אחת מדרכי הטיפול היא על-ידי רפואה

קרא עוד »

הפגת כאב נפשי

אם אתם סובלים מכאב רגשי ופנימי אשר מעיק עליכם ופוגע באיכות החיים שלכם בצורה משמעותית, כדאי לכם להתחיל בתהליך

קרא עוד »

חיי בריאות

חולמים על חיים בריאים יותר? רוצים לחיות בשלווה עם עצמכם והסביבה? זה הזמן להכיר את הטיפולים הטובים ביותר שיובילו

קרא עוד »

טיפול בסטרס

סטרס הוא אחד הגורמים לתחלואה הנפוצים ביותר בעולם המערבי. סטרס יכול לגרום ללחץ דם גבוה, להתמוטטות עצבים, לכאבי ראש

קרא עוד »

טיפול ביוצאי צבא

סיימתם את השירות הצבאי שלכם ואתם חווים קשיים באזרחות? קשיים ביציאה לאזרחות לאחר שירות צבאי יכולים להיגרם מסיבות שונות

קרא עוד »

איך לטפל בדיכאון

אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי היא דיכאון. להתמודדות עם דיכאון אין דרך אחת נכונה ולעיתים הטיפולים הקונבציונאליים אשר

קרא עוד »

הלומי קרב

במדינת ישראל לצערנו יש מספר גדול של הלומי קרב. המלחמות של מדינת ישראל נגד שכנותיה והמבצעים אשר בוצעו בגבולות

קרא עוד »

התפתחות אישית

המושג התפתחות אישית מתייחסת לכל אחת ואחד המעוניינים לקדם את עצמם בפעולות שהם מבצעים ביום יום. הפעולות יכולות

קרא עוד »

יום הגיוס

ביום שהבן שלי התגייס כתבתי קורס שלם, התחלתי להרגיש לחץ בחזה, והבנתי שאני צריכה לשחרר, התיישבתי על המחשב, והתחלתי

קרא עוד »

סופש”ים

במהלך השירות הצבאי הקרבי, למשך שלוש שנים, ולפעמים יותר, החיילים מגיעים לסופי שבוע לבית ההורים, ובדרך כלל, מחפשים את

קרא עוד »

סודות הלחץ החברתי

מה שתעשיית התקשורת המסחרית לא רוצה שתדעי! תחום הפסיכולוגיה של השיווק, הינו כאמור אחד התחומים הנלמדים יותר, מכיוון שתוצאות

קרא עוד »

מהי הצלחה?

מה את עושה כשאת מצליחה? האם את: חוגגת? מחכה שיחגגו לך, ממשיכה הלאה לאתגר הבא? (רמז, זה לא בריא)

קרא עוד »

הכתר

“הכתר” הוא מרכז ההשפעה המחבר את הגוף לנשמה, בספר נלמדת שיטה להתהוות הכתר ובכך אנו נולדים מחדש אל תוך

קרא עוד »